6 توصیه، تکنیک و یا ترفند جهت خرید مسکن

خرید مسکن

حقیقت این است که با توجه به رکودی که هم اکنون در بخش مسکن وجود دارد خرید مسکن یکی از راحت ترین کارها و فروش آن یکی از سخت ترین موارد ممکن است پس در خرید آن نهایت دقت را داشته باشید زیرا هر گونه اشتباه محاسباتی و تکنیکی در خرید خانه عملا باعث ضررهای میلیونی و حتی میلیاردی خواهد شد. لذا در خرید مسکن حتما به این نکته نیز داشته باشید که فقط سلیقه ی شما ملاک خرید نیست و در این زمینه حتما بایستی نیم نگاهی هم به وضع بازار داشت. لذا در این مقاله قصد داریم با معرفی شش توصیه ی کاربردی هم شما را با تکنیک های خرید مسکن آشنا کرده و هم جلوی سوء استفاده های احتمالی در این زمینه را گرفته باشیم.

  • هیچ گاه به نیت خرید همه ی پول های خود را به یک باره از حساب های سودده خارج نسازید: فرض کنید سه ماه دیگر مهلت قرارداد شما به اتمام خواهد رسید. آیا معقولی است که من پول خود را از همین امروز از حساب های سودده خارج سازم تا اصطلاحا پولم برای خرید خانه حی و حاظر باشه؟ حقیقت این است که به علت نرخ بالای سود بانک ها در ایران چنین امری اصلا توصیه نمی شود. باز هم تاکید می کنیم که پول خود را به امید اینکه شاید سه ماه دیگر در خرید ملک معجزه ای رخ دهد، از حساب های سپرده خارج نسازید.
  • وام کم بهره بگیرید: سخت ترین مرحله در اخذ وام مسکن پیدا کردن ضامن معتبر است. برای اینکار می توانید به صورت حلقه ای ضامن یکدیگر شوید. یعنی برفرض مثال شما وام گرفته و همسرتان ضامن شما می شود. به همین ترتیب همسر شما هم ضامن وام شما می شود. اگر در این زمینه بتوانید از ظرفیت خانواده ها هم استفاده کنید طبیعتا سرمایه ی شما چندین برابر می شود. در این زمینه می توانیم وام های قرض الحسنه ی بانک رسالت را به شما معرفی نماییم.
  • مشاع یا مستقل؟ در خرید آپارتمان حتما به مشاع یا مستقل بودن هزینه های برق ‌و آب و … توجه نمایید. ترجیحا انشعاب های مستقل بهتر است ولی در صورت نبود چنین امری حق السهمه ی شما از سیستم همگانی یا همان مشاع بایستی کاملا مشخص باشد.
  • وقت را هدر ندهید. با توجه به وجود به رکود کم سابقه و وجود بیش از ۲۰۰۰۰۰۰ آپارتمان و ملک خالی از سکنه در ایران، به نظر این ایام را می توان بهترین موقع برای خرید مسکن دانست. مطمعن باشید در سایه ی صلح قیمت ها از این پایینتر نخواهند آمد.
  • لزوما مسکن بزرگتر مسکن بهتری نخواهد بود: در هنگام خرید مسکن حتما به این نکته نیز توجه داشته باشید که بالاخره شاید شما هم یک روز مجبور به فروش واحد خود شوید. قطعا خانه های کوچکتر به دلیل قیمت پایینتر بیشتر در کانون توجه خانواده ها به ویژه زوج های جوان قرار دارند.
  • عاشقانه خرید نکنید: بدترین کار ممکن در خرید مسکن، نادیده انگاشتن هزینه ها به خاطر علاقه ی صرف به صاحب ملک می باشد. البته بدتر از آن را هم می توان تصور نمود. آن هم خرید ملک تنها برای فرار از یک رابطه ی شکست خورده است. بعد از شکست عشقی نه خریدی انجام دهید و نه وارد یک رابطه ی تازه شوید. عجله نکنید. به مرور زمان آرامش را باز خواهید یافت.