افزایش استفاده از خودرو هیبریدی در ایران یگ گام مثبت تا حفظ محیط زیست

ماشین هیبریدی
خودرو هیبریدی یا خودروی دوگانه سوز به خودروهایی گفته می شود که معمولا از ترکیب مصرف دو سوخت مختلف نیروی محرکه  و پیشرانه خود را تامین میکنند. بیشترین مورد مصرف آنها خودرو دوگانه برقی می باشد که یک موتور با حتراق داخلی با سوخت بنزین یا دیزل در کنار یک یا چند موتور الکتریکی در مواقع و مختلف نیروی محرکه خودرو تامین میکنند. البته مدل های دیگری هم که با ترکیب سوخت هیدروژن یا انرژی خورشیدی کار میکنند نیز موجود است.به نقل از یک خبرگزاری (نیکی) ژاپنی شرکت میتسوبیشی اعلام کرده تا پاییز امسال فروش یک مدل خودروی برقی (مدل شارژ شونده شاسی بلند اوتلندر) آغاز میکند. یک شرکت بزرگ ژاپنی دیگر بنام تویوتا را بعنوان پرچمدار خودرو هیبریدی در بازار ایران دانست. خودروهای هیبریدی تویوتا پریوس، تویوتا کمری و … بیشتر از قبل به چشمتان خورده باشد. البته برند لکسوس که زیر مجموعه همان تویوتا است خودروهایی هیبریدی خودش را در ایران عرضه کرده است. میتوان از دیگر بندهایی معتبر خودروسازی دنیا به شرکت هیوندای کره جنوبی یا BMW آلمان اشاره کرد که مدل های ماشین هیبریدی آنها را در سطح شهرهای ایران میبینید.

گرچه تعرفه واردات خودرو هیبریدی (ماشین هیبریدی) کاهش یافته ولی بزرگترین ضعف این خودروها فعلا اختلاف قیمت با  نمونه های معادل معمولیشان می باشد.

در زمانی که دنیا به حفظ سلامت و حفظ محیط زیست و طبیعت می باشد، این نیاز در کشور ما شدیدا باید احساس شود که چه تولید کننده های داخلی و وارد کننده ها هدف گذاری کوتاه و بلند مدت خود را روی این امر قرار دهند. بالاخره نفت در هر نقطه از زمین روزی تمام میشود چه بهتر که از امروز به فکر جایگزین مناسب آن با شیوره ای مدرن باشیم. به امید روزی که ابتدا خبری درمورد آلودگی شهرهای ایران نشنویم و بعد خودمان جز برترین صاحبان این تکنولوژی نوپا در دنیا باشیم.